Zaznacz stronę
Spread the love

Na wstępie…

Już na wstępie zaznaczam że nie jestem ekspertem podatkowym ani nie mam zamiaru za takiego uchodzić. Ten wpis jest tylko moim prywatnym zdaniem, oraz wyrazem tego co widzę codziennie czytając o różnych aferach z przekrętami podatkowymi w tle.Znalezione obrazy dla zapytania historia podatków w polsce

Jak zaznaczyłem na wstępie, czytam w prasie czy internecie o różnych aferach z karuzelami VAT-owskimi czy o unikaniu płacenia innych podatków. akcyz czy jeszcze dziwniejszych wynalazków fiskalnych. Państwo Polskie z rządem na czele jakoś dziwnie się do zwalczania tych patologii zabiera. Zamiast zwalczać przyczyny to bohatersko walczy ze skutkami. A przyczyny tkwią w samym systemie podatkowym i mentalności rządzących. Mnożą różne podatki pod dziwnymi nazwami, żonglując ich stawkami jak na cyrkowych akrobatów przystało. Budując tak skomplikowany galimatias że nawet najlepsze biura rachunkowe nie dają rady. I jaki mamy efekt? Wyhodowano mafię w białych kołnierzykach która korzysta z okazji, co prawda rząd ogłasza e tu i tam aresztowano zamieszanych w karuzelę polityków czy biznesmenów, lecz to tylko wierzchołek góry lodowej. Obecnie podatek VAT w głównej części obrotu gospodarczego wynosi obecnie 23%, czyli jest bardzo kuszący dla wyłudzaczy. W ogóle mnogość interpretacji podatkowych jest wręcz zachętą dla wszelkich cwaniaków którzy wiedzą jak się poruszać w tej gęstwinie przepisów. Zaś gdy któryś z inspektorów zapragnie kogoś dorwać, to nie ma z tym większej trudności, a zanim ofiara udowodni ze nie jest wielbłądem to już nie ma firmy ani wolności. Jeśli jednak wyjdzie na wolność z powodu oczywistego uniewinnienia, to urzędnik który go załatwił i tak nie odpowie swym majątkiem lecz o paradoksie wszyscy podatnicy się na to złożą. A i tak będzie to żałosna kwota wobec strat jakie poniosła ofiara chciwych urzędasów.

http://centrumprasowe.pap.pl/cp/pl/news/info/53171,37,debata-pap-system-podatkowy-i-administracja-skarbowa-do-zreformowania;jsessionid=pJVJjCccZGT8w10xIR-eud+r.undefined

Wniosek

Wniosek który mnie się nasuwa jest taki; Fiskus, cichy lecz potężny wspólnik aferzystów wykorzystuje przepisy tak aby dowalić podatnikom, jest de facto wrogiem. Prawo podatkowe powinno być napisane jasno i przejrzyście, całość powinna się zmieścić w zeszycie 16-kartkowym PiT jako kara za pracę powinien zniknąć. Wtedy to co zostanie pójdzie na konsumpcję powiększając zyski z VAT którego wysokość powinna być w przedziale około 15-17% Likwidacja PiT-u jednocześnie kończy problem z wysokością kwoty wolnej. Co do marketów i handlu ogółem, wystarczy prosty podatek obrotowy, w takiej wysokości aby nie uwalić małych, ale też taki aby duzi zechcieli płacić podatki u nas zamiast w swoich krajach. Eh rozmarzyłem się, lobby biurokratów nie ustąpi i nie zrewolucjonizuje systemu. Nie zrobi tego ponieważ musiało by dojść do masowych zwolnień w urzędach skarbowych i biurach doradztwa finansowego. Jak dla mnie mogli by iść na zieloną trawkę ponieważ niczego poza kosztami nie produkują. Są niczym pijawki które wysysają życiodajne soki z gospodarki.

Znalezione obrazy dla zapytania fiskalizm w polsce

To co napisałem to tylko moje przemyślenia, może i naiwne, ale czyż nie warto choć w części przemyśleć tego co się w Polsce dzieje i jednym zdecydowanym cięciem pozbyć się przyczyn nieszczęść? Zarazem poprawiając byt społeczeństwu i ułatwiając start we własne działalności gospodarcze? To by była prawdziwa strefa ekonomiczna dla całej Polski.

 

 


Spread the love